O volbě materiálu rozhodujete zpravidla sami, musíte však zohlednit požadavky na funkčnost, výrobní možnosti a zkušenosti truhláře či celkovou kvalitu výrobce. 

Mezi nejčastější materiály patří: 

Lamino:

Označované jako LTD, patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k dostání ve stovkách dekorů od různých výrobců a také různých tloušťkách. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalitý melaminovou pryskyřicí. Pro zapravení bočních dřevotřískových ploch se používají ABS hrany.

Masiv (dřevo):

Masivní dřevo bylo, je a bude nejžádanějším materiálem při výrobě nábytku. Pomocí masivního dřeva lze vytvořit v interiéru jedinečnou atmosféru. Výroba z masivu je ekologická - nezatěžuje přírodní prostředí. Textura dřeva - nazývaná také kresba dřeva, závisí na struktuře a přirozených barevných rozdílech dřeva. Textura je průběh letokruhů a směru vláken, je viditelná na první pohled a je na každém kousku dřeva jiná. Tímto je masivní dřevo naprosto unikátní. Masivní dřevo je získávané z různých druhů stromů (borovice, smrk, dub, buk, exotické dřevo).

Dýha:

je tenký plát masivního dřeva, který se vyrábí v různých tloušťkách a nalepuje se na nosný materiál. Dýhy se používají především jako dekorativní povrchová úprava či dokončení materiálů na bázi dřeva, čímž jsou myšleny dřevovláknité a dřevotřískové desky. Vyrobit lze dýhy ze všech druhů dřeva, a to jak domácích, tak exotických.

MDF deska:

jsou středně husté dřevovláknité desky vyrobené z vláken většinou jehličnatých dřevin, pojených lepidlem za vysokého tlaku a teploty. MDF desky jsou považovány za plnohodnotnou alternativu masivního dřeva. Hladký povrch desky je ideální pro úpravu laminováním, lakováním, dýhováním a frézováním ozdobných motivů i lepením dekoračních fólií. Často se tak využívá jako nenosný prvek pro ozdobná dvířka skříní, obklady a police. V domácnosti oceníme také vysokou odolnost MDF a velmi jednoduchou údržbu. MDF desky se vyrábějí v široké paletě barev a také v barevném lesku.

Dřevotřísková deska (DTD):

Vyrábí se slisováním rozdrceného materiálu pomocí formaldehydových pryskyřic. Hlavní využití dřevotřísky je jako nosný materiál pro lamino desky, dýhování, lamináty apod. Dřevotřísková deska je listový materiál získaný lisováním z malých dřevěných štěpek, které jsou slepeny lepidlem.

Laminovaná dřevotříska - Jedná se o lisovanou desku potaženou vrstveným povlakem papíru impregnovaného melamin-formaldehydovými pryskyřicemi. Laminování zvyšuje tvrdost povrchu a odolnost desky proti opotřebení. Vzor je vytištěn na papíře, který slouží jako dekor. Během procesu potahování může být získána struktura, která zvyšuje dekorativní vlastnosti laminátu.

Překližka (PDP): vrstvené dřevo

jsou kompozitní desky vyrobené ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh. Jednotlivé dýhy jsou na sebe lepeny křížem. V nábytkářském průmyslu se používají na velké rovné plochy (třeba výplně a opláštění rámů), záda skříní a dna zásuvek. 

Žádná položka