PVC podlahu můžete znát jako lino nebo měkčený vinyl. Název lino je u nás zažitý z 90 let a často se nesprávně zaměňuje za linoleum. Mnoho zákazníků dodnes tápe nad základními rozdíly mezi linem, linoleem, PVC podlahou nebo vinylovou podlahou.  Proto se vám pokusíme objasnit, jaký je mezi jednotlivými krytinami rozdíl.

Co je tedy PVC podlaha, z čeho se vyrábí a jaký je rozdíl mezi vinylem a linoleem?

PVC podlahy, neboli podlahy z polyvinylchloridu, jsou na rozdíl od linolea vyráběny z umělých surovin. Zjednodušeně by se dalo říct že lino (PVC podlaha) je měkčený plast, který se dodává v širokých rolích. Díky tomu je jeho pokládka i údržba velice snadná. 

Lino je měkčený plast vyrobeny z polyvinylchlorid

Lino je levnější, a obdobně jako linoleum příjemné na dotek. Snadno se čistí a hodí se i do prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí jako jsou například koupelny. Lino není tak odolné proti mechanickému poškození jako třeba vinylová podlaha ale jeho pořizovací cena je oproti vinylu nižší.

Linoleum je udržitelný produkt z přírodních materiálů

Linoleum, je vyrobené převážně z přírodních materiálů jako je len, korková moučka, juta a borovicová pryskyřice. Je silnější a měkčí a nezatěžuje životní prostředí. Linoleum je vhodné pro alergiky a astmatiky a hodí se jak do domácnosti, tak i do komerčních prostor, školek, škol nebo nemocnic. Na linoleum také můžete narazit pod obchodní značkou Marmoleum. Jednou z výhod linolea je jeho udržitelná výroba.

Shrnutí:

Samotný název lino je u nás zažitý z 90 let, kdy bylo lino běžně používanou podlahovou krytinu a je předchůdcem dnešních PVC podlah. PVC je tedy zkratka polyvinylchloridu, který patří k nejrozšířenějším plastům, ze kterých se vyrábí právě lino ale také vinylové podlahy.

PVC lino představuje materiál odolný vůči oděru i vodě, pružný, rozměrově stálý. V porovnání s laminátovou nebo vinylovou podlahou je pocitově teplejší, nenáročný na údržbu, navíc se snadnou pokládkou.

Jak správně vybrat lino (PVC podlahu)?

Důležitým parametrem pří výběru lina, je jeho zatížení. Podle zatížení pak určujeme jestli je vhodné do bytových nebo komerčních prostor s vyšším provozem. Důležitá je při výběru také nášlapná vrstva, která výrazně ovlivňuje kvalitu a životnost lina. S vyšší nášlapnou vrstvou rostou i její pořizovací náklady, proto je dobré přemýšlet nad tím, kde a jak bude lino využívané. Do silně namáhaných prostor je pak vhodné zátěžové lino. Nemusí jít jen o komerční prostory ale například najde využití i v kuchyni nebo předsíni.

Výhody PVC podlah

  • snadná pokládka
  • univerzálnost a snadná údržba
  • nižší pořizovací cena
  • dobré tepelně izolační vlastnosti

Je lepší PVC lino nebo vinyl?

V podstatě se jedná o stejný materiál. Jediný rozdíl mezi linem a vinylem je v tom, že lino je měkčené a vyrábí se v rolích, zatímco vinyl je tvrzený plast a vyrábí se v dílcích, který se na podlahu lepí nebo používá zámkový systém. Lino i vinylová podlaha jsou díky svým vlastnostem vhodné i do míst s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny nebo kuchyně.

Lino narozdíl od vinylové podlahy může působit pocitově tepleji a lépe tlumí kročejový hluk. Vinylová podlaha je zase odolnější vůči mechanickému poškození a velkou výhodu představuje snadná výměna poškozeného dílce. Obecně by se dalo říct, že životnost vinylových podlah bude oproti linu delší.

PVC podlahy jsou ideální pro podlahové vytápění a jejich dekory jsou téměř k nerozeznání od přírodních dekorů. Proto se hodí do každého interiéru