Jak zvolit správný dekor a styl nábytku

Volba dekoru nábytku závisí na několika faktorech. Ideální je, pokud začínáme od nuly a můžeme si vybrat i barvu a dekor podlahy, obkladových materiálů a dalších prvků, které je potřeba zohlednit.

Doporučení designérů je nekombinovat v prostoru více než tři hlavní dekory. Důležitou roli hraje i velikost místností, jejich účel a orientace na jednotlivé světové strany. Příjemně působí provázanost barev a stylu v celém interiéru.

V průběhu času se mění trendy i naše preference, proto je vhodné volit základní prvky spíše neutrální a nadčasové Ty je možné kombinovat s výraznými doplňky, které se dají kdykoliv obměnit a s minimálními náklady můžeme mít pocit nového a jiného interiéru.

Pokud chceme zvolit výrazný dekor, je vhodné umírnit všechny ostatní vjemy, a například barvu podlahy, dveří, stěn i doplňků vy


Typy materiálu použité při výrobě

Při výběru materiálu je vhodné zvážit, k čemu nábytek bude sloužit, v jaké místnosti a jakým účelům. Každý materiál a také každý prostor má svá specifika. V úvahu bereme například zátěžovost (dětský pokoj nebo komerční prostory versus ložnice a soukromá pracovna), vlhkost prostředí (například koupelna) a další.

Nejčastěji voleným materiálem pro výrobu nábytku je lamino. Je to povrchově upravená dřevotřísková deska na povrchu pokrytá dekorativním laminovacím papírem a zalitá melaninovou pryskyřicí. Jeho výhodou je cenová dostupnost, odolnost, jednoduchá údržba a velký výběr barev a dekorů i v imitaci dřeva, betonu nebo kamene. Při kvalitním zpracování je vhodné do všech místností včetně koupelny.

Elegantní variantou pro milovníky přírodních materiálů je dýha. Jde o tenkou vrstvu dřeva lepenou na podkladové desky. Nábytek z dýhy je pro laika téměř k nerozeznání od nábytku z masivu, ale cena je oproti němu nižší. Dýha je přírodní materiál, proto i přes kvalitní povrchovou úpravu a lakování může časem například při přímém slunečním světle nepatrně změnit odstín, není dobré vystavovat ji zvýšené vlhkosti, mohou ji poškodit chemické čističe.

Nábytek z masivu je vyroben pouze ze dřeva, jako povrchová úprava může být zvolen lak nebo olej. Jeho vyšší cena je vyvážena opravdu dlouhou životností, výhodou je možnost opravy v případě poškození.

U většiny nábytku jsou korpusy vyrobeny z lamina a pohledové prvky (dvířka, čílka zásuvek, obkladové boky) kombinovány s dalšími materiály a povrchovými úpravami. Jednou z nich je i lakování. Lakovaná čílka v lesklé nebo matné variantě nabízejí nespočet barev a odstínů a navzdory předsudkům se velmi snadno udržují.

Trendem posledních let je udržitelnost, ohled na životní prostředí, materiály a technologie ohleduplné k přírodě i lidskému zdraví. Konzumní náhled na pořizování nábytku se mění a stále více zákazníků se přiklání ke kvalitě, která vydrží.

Životnost každého nábytku závisí v první řadě na kvalitě zvolených materiálů, preciznosti zpracování, a použitých technologiích.

Průměrná životnost se například u kuchyňské linky uvádí mezi 15 – 20 lety. Tuto dobu lze ovlivnit oběma směry právě zmíněnými aspekty. Doma smontovaný nábytek nikdy nemůže dosahovat pevnosti a odolnosti jako nábytek sestavený přímo u výrobce. Ten zaručí mimo jiné vyzrálost lepených spojů, má možnost použití speciálních lisů na pevné spoje a další špičkové technologie, které jsou v amatérském prostředí nedostupné.


Možné způsoby rozložení a využití nábytku

Rozložení – způsob využití, způsob otvírání

Před koupí konkrétních kusů nábytku je potřeba si ujasnit, k čemu který bude sloužit a co do něho chceme ukládat. S ohledem na to vybíráme typ úložných prostor, způsob otvírání, přizpůsobíme ergonomii a rozložení.

Vše by mělo být uspořádáno tak, aby to pro vás bylo pohodlné, praktické a šetřilo váš čas.

Způsoby otvírání:

Posuvné dveře – jsou vhodné na skříně, výhodou je, že neubírají prostor při otvírání, je však potřeba počítat s tím, že korpus skříně musí být zhruba o 8 cm méně hluboký.

Jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře na pantech – tohle otvírání je určitá klasika, je vhodné na skříně, kuchyňské linky, koupelnové skříňky atd. Oblíbenou variantou otvírání těchto dvířek je tip on – dvířka nepotřebují úchytku, otevřou se mírným přitlačením.

Výsuvy – velké i malé šuplíky a výsuvné díly jsou v mnoha ohledech praktické, přehledné, všechny uložené věci jsou pohodlně na dosah.

U všech typů otvírání je základem kvalitní kování, jehož součástí je tlumení. Tichý a pomalý dojezd eliminuje opotřebení a také prodlužuje životnost nábytku.

· Způsob využití

Co kam ukládat nelze říct univerzálně, každý má jiné zvyky, něco jiného mu vyhovuje. Určitá doporučení či inspirace nám však mohou usnadnit třeba ranní shon.

Šuplíky – jsou vhodné na ukládání spodního prádla, čepic, rukavic šál a šátků a dalších drobností. Lze je doplnit o různé organizéry a rozdělovače, pro lepší přehlednost a snadnější udržování pořádku.

Tyče – jeden z nejpraktičtějších způsobů ukládání. Oblečení se nemačká, je snadno dostupné a přehledné, výhodou může být i to, že ušetříme čas skládáním a srovnáváním hromádek.

Police – police v dosahu jsou praktické na ukládání triček, mikin, svetrů, ale také třeba ručníků a dalších věcí, které používáme často. Do výše položených polic můžeme ukládat ložní prádlo nebo sezónní oblečení, dolní police nebo samostatná část skříně může sloužit jako botník.

Věšáky na kalhoty – samostatné výsuvné věšáky na kalhoty patří k dalším doplňkům, které pomáhají udržovat ve skříni pořádek a přehled. Na výběr jsou také věšáky na kravaty, šátky, kabelky, různé výsuvné koše atd.