Koberce se vyznačují výbornou zvukovou izolací a mají i skvělé tepelně izolační vlastnosti. Metrážové koberce vytvářejí ucelený vzhled podlahy a vhodné jsou zejména v obývacích pokojích, ložnicích a nebo dětských pokojích. Nabídneme vám bytové koberce, zátěžové koberce a komerční koberce. 

Koberce můžeme rozdělit na dva základní typy

Podle čeho se orientovat při výběru koberce

Hustota koberce 
Důležitou vlastností je hustota. Zda platí přímá úměra: čím hustší koberec, tím snadněji se udržuje a déle vydrží. Prozradí vám to právě hustota vlasu, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí 250 - 2200g/m2. 

Využití koberce
Koberec vybíráme i s ohledem na jeho využití. O tom nás informuje třída zátěže, díky které poznáme jestli je koberec vhodný do dětského pokoje, obývacího pokoje, chodby a nebo třeba do kanceláře. 

Materiál
Koberec také můžeme vybírat podle složení materiálu jako polypropylen, polyamid, polyester nebo jejich kombinace. Materiál zásadně ovlivňuje cenu koberce. Polyamid je nejpoužívanější materiál na výrobu koberců, je odolný proti opotřebení, praktický na údržbu a příjemný na dotek. Koberce z polypropylenu jsou cenově dostupnější ale hůř se čistí a mají menší životnost. Koberce se vyrábí také z přírodních vláken ale jsou náročnější na údržbu a mají vyšší pořizovací cenu.

Údržba koberce
Důležitá je i údržba koberce a podle toho je třeba vybírat koberec podle typu vlasu. Krátký vlas se používá častěji do předsíně a častěji využívaný prostor naopak koberec s dlouhým vlasem zase perfektně hodí do ložnice nebo obývacího pokoje.


Metrážové koberce - koberce v roli 

Kvalitní koberec vytváří útulný domov. Skvěle tlumí kročejový hluk, mají skvělé izolační vlastnosti a šetří náklady na teplo. Metrážové koberce jsou položeny po celé ploše podlahy a vytváří tak ucelený vzhled. Metrážové koberce se standardně prodávají v rolích od 1 až po 5 metrů.

Metrážové koberce můžeme dále rozdělit na:

  • bytové koberce
  • zátěžové koberce
  • dětské metrážové koberce
  • běhouny
  • kobercové čtverce

Bytové koberce

Prioritou bytových koberců je kvalita, barevnost , pořizovací hodnota, tepelná a zvuková izolace, antibakteriální odolnost, udržovatelnost a v neposlední řadě pocity z jejich používání. Bytové koberce se nehodí na místa s velkou zátěží a frekvencí provozu.

Zátěžové koberce v roli

Zátěžové koberce používáme všude tam, kde se počítá s velkým provozem a zátěží - hotely, restaurace, recepce, kanceláře... Jejich prioritou je praktičnost, vzhled a především dlouhá životnost a udržitelnost. Koberce často musejí vzdorovat i jiným vlivům - zanášení vody a soli v zimním provozu nebo prachu a drobným kamenům v létě. Proto je důležité zátěžový koberec vybírat s ohledem na jeho třídu zátěže podle jeho využití

Dětské koberce

Dětské koberce jsou hravé s barevnými motivy. Dětské koberce najdeme v různých motivech se zvířátky, písmenky nebo silnicové motivy, které děti na dlouhou dobu zabaví.


Běhouny

Běhouny neslouží jen jako designový prvek vaši domácnosti. Jsou také velice praktické a funkční. Běhouny chrání podlahu a zvyšují komfort. Nejčastěji se běhouny využívají na chodbách a schodištích.

Kobercové čtverce do komerčních i bytových prostor

Koberce do kanceláří mají vyšší nároky na mechanickou odolnost než třeba koberce bytové. Vyšší frekvence pohybu osob, namáhání pojezdem kancelářských židlí, časté pokládání těžších předmětů způsobují rychlejší únavu materiálu koberce a dřívější zanášení tkaniny nečistotami. Komerční koberce tedy vybíráme z vyšší třídy odolnosti.

Vstupní čistící zóny

Známe je také jako vstupní rohože a slouží k oddělení venkovních nečistot při vstupu do vnitřních prostor. Čistící zóny se jsou vyrobeny z odolného materiálu, jsou velmi savé a nepropouští vlhkost a díky tomu předchází tvorbě plísní.

Kusové koberce

Kusové koberce slouží spíše jen interiérový designový prvek, který podpoří charakter místnosti. Kusové koberce se vyrábí v široké škále barev a různých dekorů od jednobarevných, přes orientální vzory až po moderní geometrické tvary. Kusové koberce najdou své využití i například v dětských koutcích.

Kusové koberce rozdělujeme na:

  • jednobarevné kusové koberce
  • kusové koberce se vzory
  • dětské kusové koberce
  • předložky do koupelny

Jaký koberec do domu či bytu?

Zátěžové třídy koberců vhodných do bytů se označují čísly od 21 - 23. Třída 21 odpovídá méně využívaným místnostem jako třeba ložnice a dětské pokoje. Koberce s třídou 22 se hodí do běžně namáhaných prostor, jakými jsou obývací pokoje nebo jídelny. Do třídy 23 pak spadají nejzatěžovanější místa, tedy vstupní chodby a schodiště.

Co je zátěžový koberec a jaké je jeho využití.

Jak sám název napovídá, tak zátěžový koberec je určen primárně do prostor jako jsou například kanceláře, hotely, restaurace nebo i obchody, kde se očekává jejich výraznější namáhání. Výběr kvalitního koberce, vám výrazně prodlouží jeho živnost. Kvalitu a odolnost zátěžového koberce, poznáte podle jednotlivých zátěžových tříd.

Zátěžové třídy koberce a jejich využití v praxi

Zatížení podlahy se určuje podle obecně platné normy, proto by mělo platit stejné označení jak pro koberce, tak i pro podlahy. U zátěžových koberců řešíme zejména tyto třídy zátěže.

Třída zátěže 31: vhodná pro komerční prostory s občasným používáním, jako jsou konferenční sály a hotelové pokoje.

Třída zátěže 32: vhodná pro komerční prostory s každodenním používáním. Sem patří čekárny u lékaře, kanceláře a obchody.

Třída zátěže 33: vhodná pro objekty s intenzivním používáním – obchodní domy, školní třídy a kanceláře.

Třída zátěže 34: vhodná pro komerční prostory s extrémní zátěží. To jsou chodby ve školách a nemocnicích nebo třeba šatny.

Hořlavost

Hořlavost, respektive nehořlavost koberec, může výrazně zvýšit bezpečnost objektu, kde je koberec využiván.

A1fl - nepřispívají k požáru v žádném stadiu včetně plně rozvinutého požáru

A2fl - významně nepřispívají k požáru v žádném stadiu včetně plně rozvinutého požáru
 
Bfl - jako třída Cfl, ale vyhovující přísnějším požadavkům
 
Cfl - musí být schopné odolávat určitou dobu delší než Dfl působení tepelného toku
 
Dfl - jsou schopné odolávat po určitou dobu působení tepelného toku
 
Efl - koberce jsou schopné odolávat malému plameni
 
Ffl - nejnižší třída odolnosti, nemohou být klasifikovány do žádné vyšší třídy


Jak vybrat zátěžový koberec

Zátěžový koberec vybírejte především s ohledem na jeho využití a třídu zátěže. Například do kanceláře nebo hotelového pokoje můžete vybírat koberec s nižší třídou zátěže. Naopak do intenzivně využívaných prostor, jako jsou třeba obchodní centra nebo veřejné budovy, je lepší vybírat koberce s nejvyšší třídou zátěže.

Žádná položka