Při výběru dveří je důležité nejen konstrukční provedení, ale i velikost průchodu. S tímto souvisí průměrné množství lidí a velikost předmětů, které bude potřeba přes dveře přenášet. Při určení rozměrů dveří vycházíme z tzv. jmenovitého rozměru neboli průchozí světlé šířky a výšky dveří.

Jaký typ dveří dodáváme a jak je správně určit

Falcové

Falcovým dveřím se také říká polodrážkové a jedná se o klasický a nejčastější typ dveří v interiéru. Dveřní křídlo je u nich usazeno přímo do pantů a když jsou dveře zavřené, je jasně vidět jejich hrana, jež vystupuje do prostoru. Výhodou těchto dveří je mimo jiné fakt, že jejich konstrukce lépe těsní (takže nehrozí chlad a průvan) a proti bezfalcovým jsou také ve většině případů levnější.

Bezfalcové

Bezfalcové neboli bezpolodrážkové se označují tím, že oproti klasickým dveřím nemají profilovanou hranu, takže jejich dveřní křídlo tvoří jednu rovinu se zárubní. Asi největším plusem tohoto řešení je jeho vzhled - tyto dveře prostě vypadají moderně, alegantně a pro ty, co si potrpí na design, jsou určitě skvělou alternativou. 

Dvoukřídlé

Dvoukřídlé dveře nabízejí velký průchozí prostor. Využívají se proto všude tam, kde je potřeba manipulovat s většími předměty. V součesné době jsou také populární v domácnostech, kde slouží jako předělení a propojení třeba obývacího pokoje a kuchyně.

Dveře se vyrábí ve falcovém i bezfalcovém provedení a dají se použít jako posuvný systém do pouzdra.

Posuvné

Jsou dveře s bezfalcovou hranou které jdou zavěsit na kolejnici která je připevněna na zdi, nebo do již připraveného stavebního pouzdra který je zazděn ve zdi. Dají se vyrábět jako jednokřídlé, dvoukřídlé, posuvné dveře na stěnu nebo do pouzdra. 

Celoskleněné

Jsou designově čistým a nadčasovým řešením pro moderní interiéry. Hlavní předností těchto dveří, je, že propouštějí světlo. Jsou vyrobené s tvrzeného skla 8mm které mají různé povrchy skel např. mléčné, hnědé grafitové. Dodávají se s kovovými panty, klikou i zámkem.

Bezpečnostní bytové

Vchodové dveře které jsou vybaveny bezpečnostními prvky, které zajišťují ochranu majetku proti náasilnému vniknutí. Základní charakteristikou je zařazení do bezpečnostní třídy.

Protipožární

Protipožární dveře zamezí rozšíření požáru, ochrání tedy únikovou cestu i obyvatele domu. Liší se uspořádáním vnitřního souvrství dveřního křídla a také zárubně. Požárními dveřmi tedy můžeme v budově projít, aniž bychom jejich význačnou funkci zaregistrovali.

Dělí se na 2 kategorie: EW - omezující požár a EI - bránící požár.

Levé

Levé dveře poznáte tak že si stoupnete čelem ke dveřím tak aby se otevírali směrem k Vám - panty budou na levé straně, klika na pravé straně. Dveře budete otevírat levou rukou směrem k sobě

Pravé

Pravé dveře poznáte tak že si stoupnete čelem ke dveřím taky aby se otevírali směrem k Vám - panty budou na pravé straně, klika na levé straně. Dveře budete otevírat pravou rukou směrem k sobě.

Výplň dveří, desková voština - Dveře tvoří dřevěný rám vyplněný tvrzenou papírovou voštinou díky tomu jsou dveře v nízké cenové kategorii.

Výplň dveří, desková dřevotříska - Dveře tvoří dřevěný rám vyplněný lisovanou dřevotřískou (DTD). Dveře mají dobré vlastnosti v tlumení hluku a velké pevnosti bez zvýšení celkové hmotnosti dveří.

Výplň dveří, rámová MDF - Dveře jsou vyrobeny s pevné lisované MDF desky, a díky tomu mají nejodolnější vlastnosti na mechanické poškození.


Jak postupovat při zaměření stavebního otvoru dveří

K zaměření dveří a zárubní je potřeba znát šířku, výšku a tloušťku stavebního otvoru, po té je nutné si upřesnit na kterou stranu se mají dveře otevírat.
Například: šířka stavebního otvoru má 80cm výška je 201cm a tloušťka zdi má 13cm. +/- max 2 cm. V tomto případě potřebujeme sedmdesátky dveře s výškou zárubně 197 a regulovanou zárubní 120 - 140mm.
Celková výška křídla se dá vyrobit ve dvou variantách

1. 1983mm celková výška křídla dveří i s falcem (stavební otvor výšky 202cm)

2. 2043mm celková výška křídla i s falcem (stavební otvor výšky 208cm)

Křídla dveří lze zkrátit až o 6 cm 


Povrchové úpravy dveří a jejich vlastnosti

P CELL / R CELL / W CELL - dekorativní povrch vyroben z polypropylenu který má jemnou nebo výraznější strukturu dřeva (přirozený efekt dřeva)

P 3D / R 3D / W 3D - synchronní povrchová uprav s přirozeného jemného efektu dřeva

P CPL / W CPL - CPL - (Continuous Pressure Lamináte) je odolný materiál vyroben na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě. Tloušťka CPL bývá 0,15 - 0,20mm nebo 0,7 - 0,8mm

P SYNCHRO / R SYNCHRO - synchronní laminátová povrchová úprava jako je například u nábytkového materiálu

P STŘÍKANÉ / R STŘÍKANÉ - barva nanášená stříkáním v barvách RAL

P LAKOVANÉ - povrchová úprava nanesením laku

LESKLÉ - lesklý laminát s tloušťku 0,7 - 0,8mm

MATNÉ - matný laminát s tloušťkou 0,7 - 0,8mm

R FINISH - bílí dekor s technologii lakování

SKLENĚNÉ - křídla jsou vyrobena z tvrzeného skla v tloušťce 8mm

PROTIPOŽÁRNÍ - povrchová úprava stříkání, CPL, 3D, laminát

VSTUPNÍ BYTOVÉ - povrchová úprava CPL 0,20mm, CPL 0,7mm, goldstone/halifax, portaperfect 3D


Vlastnosti obložkových zárubní a příslušenství ke dveřím

Vlastnosti obložkových zárubní a příslušenství ke dveřím
Všechny obložkové zárubně jsou stavitelné s možností regulace 20 mm, vyrábí se s masivní MDF, zárubně umožňuji použití pro stěny o tloušťce 75mm - 320mm + rezervní regulace. V případě větší šířky zdi lze doplnit o rozšiřovací panel 62 - 287mm a následně lze osadit otvor s tloušťkou 327 - 607mm. Obložkové zárubně dodávané ve stejném dekoru dveří a dělí se na následující typy

TOP 63 - Zárubně má překrytí 63mm je v kompletu s těsněním a 3 kusů pantů

T80 - Zárubeň pro bezfalcové dveře s překrytím 80mm je v kompletu s těsněním a 2 kusů pantů

TOP 80 - Zárubně má překrytí 80mm je v kompletu s těsněním a 3 kusů pantů