Než začnete s výběrem a nákupem zboží pro realizaci interiéru, rádi bychom vám předali užitečné informace, které naleznete níže. Čerpali jsme z dlouholetých zkušeností našeho realizačního týmu, od technických pracovníků výrobců a také zpětné vazby našich velkoobchodních i maloobchodních klientů.

Jaký typ dlažeb dodáváme

Rektifikované dlažby

Rektifikovanou dlažbu můžeme považovat za takový nadstandard, její hrany byly mechanicky zabroušeny do pravého úhlu. Po vypálení je každá dlaždice zabroušena na identickou velikost (maximální odchylka může být 0,2 mm).  Pro představu, běžná nerektifikovaná dlažba se pokládá se spárou 2 až 8 mm.

Výhody rektifikované dlažby: 

Existují dva hlavní důvody pro výběr rektifikované dlažby a to jsou: větší dlaždice a touha po menších spárách.

Vzhledem k tomu, že je každá dlaždice zabroušená na identickou velikost, lze za největší výhodu považovat umožnění pokládky s minimální spárou od 2mm. Díky tomu působí dojem jakoby byla bez spár. Tato dlažba se navíc lépe udržuje, protože nedochází k hromadění špíny a případné plísně.

Mrazuvzdorné dlažby

Mrazuvzdorné dlažby se dají využít takřka kdekoliv a jejich velká výhoda je že se dají sladit s interiér či exteriérem, jako například obývák s přilehlou terasou. Nejčastěji se tyto dlažby používají do exteriéru kde je vystavena různým klimatickým podmínkám, a různým změnám teplot díky kterým nastává enormní pnutí jak v dlažbě tak v podkladu.

Leštěné dlažby

Jedná se o dlažby, které leštěním pomocí mlýnských kamenů z karbidu křemíku získaly ušlechtilý a lesklý povrch. Díky svému jedinečnému designu a vlastnostem jsou často používány do moderních interiérů. Tyto dlažby jsou nejčastěji nabízeny ve velkoformátech a dají se použít i místo obkladů.

Glazované dlažby

Glazura obecně zušlechťuje povrch, zajištuje vyšší odolnost vůči skvrnám a zašpinění, je tedy snadná na údržbu a zároveň zvyšuje odolnost vůči UV záření a chemickým prostředkům. Neglazované dlažby jsou náročnější na údržbu a zdůrazňují přírodní materiál.

Co znamená glazovaná?

Typ dlaždice, který je vyroben ze směsí jílu a některých nečistot, které určují strukturu a pevnost. Dlaždice je pokryta další vrstvou, která je často průhledná nebo má lesklý efekt. 

Digitálně potištěné dlažby

Díky nejnovějším technologiím výroby (digitální tisk) jsou designy dlažeb téměř k nerozeznání od originálních materiálů. Digitální tisk je technologie výroby, díky které je možné i na reliéfní keramické obklady a dlažby natisknout naprosto věrnou imitaci přírodních materiálů.


Vlastnosti dlažeb a jejich určení

Odolnost vůči otěru
Při časté frekvenci pohybu osob po keramickém materiálu dochází k jeho opotřebování. Míru odolnosti proti otěru (resp. obroušení) označuje parametr otěruvzdornosti. Podle této odolnosti se rozdělují obklady a dlažby do pěti kategorií, které určují vhodnost použití z hlediska technických parametrů. Skupiny otěruvzdornosti se značí mezinárodní zkratkou PEI.
PEI 1 - Nejnižší odolnost, většinou se u dlažeb vůbec neužívá 

PEI 2 - Nízká odolnost proti opotřebení, málo namáhané prostory, např. koupelny, sprchové kouty 

PEI 3 - Střední odolnost proti opotřebení, málo namáhavé prostory, např. kuchyně, ložnice, obývací místnosti. 

PEI 4 - Silná odolnost proti opotřebení, vnitřní obytné prostory, např. chodby, kanceláře, terasy.

PEI 5 - Velmi silná odolnost proti opotřebení, komerční prostory, např. hotely, restaurace, školy, nákupní centra.

Protiskluzové dlažby

Pro dlažby určené do komerčních nebo více namáhaných prostor doporučuje vybírat ze třídy protiskluznosti dlažby tak aby byla zachována maximální bezpečnost například na terasách, prostorech okolo bazénů a komerčních objektech. Do běžného interiéru je možné použít dlažby bez uvedené třídy protiskluzu. Míra protiskluznosti dlaždic se rovněž dělí do 5 skupin zkratkou R.

R9 a úhel sklonu 6-10 je určená pro koupelny, jídelny, vnitřní vstupní prostory 

R10 a úhel sklonu 10-19 je určen pro kuchyně, sanitární místnost, restaurace, kavárny 

R11 a úhel sklonu 19-27 je určen pro laboratoře, autoopravny, venkovní schodiště

R12 a úhel sklonu 27-35 je určen pro chladicích prostory 

R13 a úhel sklonu 35 a více je určen pro místnosti na úpravu masa a zeleniny


Možný způsob pokládky a určení prořezu

Typy pokládky a velikost prořezu

Na střih

Jednotlivé kusy jsou pokládány rovnoběžně se stěnou a spáry probíhají v klasické čtvercové nebo obdélníkové síti. Průměrný prořez 7% 

Na koso

Jednotlivé kusy jsou pokládány pod úhlem 45 stupni vzhledem ke stěně. Potřebný prořez je 10% 

Na vazbu

Je nejvíce využívána pro pokládku obdélníkových formátů. Jednotlivé kusy jsou proti sobě posunuty. Nejčastěji se jedná o posun pravidelný o polovinu délky kachle. Průměrný prořez 15%

Tolerance na různé odchylky

I při sebepečlivější výrobě obkladů a dlažeb může dojít k mírným odchylkám rozměrů. Maximální odchylky však musí splňovat normy a nesmí se od udaného rozměru výrazně lišit. Odchylky a tolerance jsou následující:

Délka a šířka: - +/- 0,3 %, max. + - 1 mm

Rovnost stran: - +/- 0,3 %, max. + - 0,8 mm

Pravoúhlost: - +/- 0,3 %, max. + - 1,5 mm

Pokřivení: - +/- 0,3 %, max. + - 1,8 mm

Tloušťka: - +/- 0,3 %, max. + - 0,5 mm